• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Orman ve Su İşleri Bakanlığının SALEP EYLEM PLANI kapsamında
19 Mayıs Üniversitesi  Doç.Dr.Ömer Çalışkan önderliğinde Köylü ,
Çiftçi Yatırımcı elele projesinde  Verbana Anatolya olarak 39 kayıtlı 
yatırımcımızla , mevcut  33.000 m2 dikili arazimizle , Yatırımcımıza  
yeni bir gelir kapısı olan ,SALEP BİTKİSİ (Orkideleri) dikmek şartıyla ,
Hedefimiz olan 19 Mayıs Beldesinde 100.000 m2 araziyi, (2020) yılı 
için sözleşme mukabilinde ,ücretli olarak, 500 er m2 olarak yatırımcılara 
kiraya verilecektir. Bölge veya bölge dışından  yatırım yapma imkanı 
olan bu fırsattan sizlerde yararlanabilmeniz için yeni dönem kayıtları
başlamıştır. Noter tasdikli ve sözleşmeli olarak resmiyet kazandırılacak
bu işlem için yatırım yapılacak bu arazilerde  ekilecek olan salep fidesi
ve mühendis desteği , fide destekleri ile birlikte ürün satın alma 
hakkı sadece firmamıza aittir. Ancak yatırımcı isterse ücret yerine 
mevcut dikim alanını daha da arttırabilir. Değeri altınla yarışan bu 
üründe sizde pay sahibi olmak isterseniz , 1.ci etap fırsattan 
yararlanmak için bizi arayınız. 


Samsun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 7,3877   7,4010
EURO 8,9635   8,9797
       
Özlü Sözler
Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, hakiki üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, mutluluk ve servete hak kazanmış olan köylüdür.Atatürk
SAMSUNDA SALEPTE DÜNYA MARKASI OLACAK

Salep yetiştiriciliğinin önemi

Tarla üretimi yaygınlaştırılmak istenen salep ile ilgili bazı temel bilgileri şöyle özetleyebiliriz:
Salep; orkide familyasından köklerinde yumru oluşturan yabani bir bitkidir.

ORKİDELER

Orkideler yeryüzündeki en zengin bitki familyası olup bütün çiçekli bitkilerin %7 kadarını oluşturmaktadır. Büyük bir kısmı tropik bölgede olmak üzere 25.000’den fazla türü olduğu ifade edilmektedir. Türkiye’de ise ise orta kuşak orkideleri yayılış gösterir. Ülkemiz bu bakımdan Avrupa ve Ortadoğu’nun en zenginidir. 24 cinse ait 154 kadar orkide türü bulunmaktadır. Bunların 120 kadarı yumrulu orkidelerdir ve salep bunlardan yapılır. Farklı yörelerde dilçıkık, dildamak, çam çiçeği, çobançoluk, tavşan topuğu, katır tırnağı, çayır çiçeği gibi farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Ülkemizde yetişen orkidelerin %13’ü (21 takson) endemiktir, yani sadece Türkiye’ye has bitkilerdir.

Resim 3. Dactylorhiza romana Resim 4. Orchis papillionacea
Orkidelerin çoğalmaları da diğer bitkilerden oldukça farklıdır. Sadece 50-60 kadar hücreden ibaret olan tohumları besi doku içermezler. Toprağa düşen tohumun öncelikle bazı toprak mantarları ile ortak yaşama girip onlardan besin temin etmesi gerekmektedir. Daha henüz bitki toprak üstüne çıkmadan gerçekleşen bu ortaklık bazı türlerde 2-3 yıl, bazılarında ise 14 yıl sürer. Ve nihayet tek yapraklı küçük orkide fideciği toprak yüzeyine çıkar. Bu fideciğin çiçek açma büyüklüğüne ulaşması da yine yıllar sürmektedir. Dolayısıyla orkideler oldukça zor çoğalan, bu yüzdende korunması gereken bitkilerdir.
Bitkiler kıyı kesimlerde sonbaharda görülmeye başlarlar. Kış boyunca gelişen bitkiler ilkbahar aylarında çiçeklendikten sonra ilkbahar sonu veya yaz başında tohumlarını olgunlaştırıp kurular. Ege ve Akdeniz sahilinde türlerin önemli bir bölümü Mart sonu – Nisan başında çiçeklenirken bazı türlerin çiçeklenmesi Haziran ayına kadar sarkabilmektedir. Diğer bölgelerde ise iklimin serliğini ile doğru orantılı olarak vejetasyon biraz daha geç seyretmektedir. 
Oldukça ilginç bir türümüz olan Spiranthes spiralis (L) Chevall. ise sonbaharda çiçeklenmektedir. Çiçeklenme döneminde doğadan sökülen salep bitkilerinde (yumrulu orkide türleri) iki adet yumru görülür. Bunlardan bir tanesi daha koyu renkli ve pörsümüş olup, geçen yılın yumrusudur. İlkbahar sonu veya yaz başında bitki vejetasyonunu tamamladığında diğer bitki aksamıyla birlikte kuruyup kaybolacaktır. Diğeri ise daha açık renkli ve daha dolgun olan yeni yumrudur. Bir sonraki yılın bitkisini meydana getirmek üzere yaz aylarını toprak altında uyur halde geçirecektir. Kıyı kesimlerde sonbaharın ilk yağmurlarıyla, karasal iklimin hüküm sürdüğü iç kesimlerde ise kış sonunda havaların ısınması ile birlikte sürerek yeni bitkiyi meydana getirecektir. 

SALEBİN ELDE EDİLİŞİ ÜRETİMİ VE TİCARETİ

Salep yumrulu orkidelerden elde edilmektedir. Çiçeklenme döneminde sökülen bitkilerin o yıl oluşmuş olan yumruları toplanır. Daha sonra iyice yıkanıp toprak kalıntıları uzaklaştırıldıktan sonra 15 dakika kadar kaynatılır. Kaynatma işlemi su, süt veya ayranla yapılabilmektedir. Süt veya ayran kullanmak salep randımanını arttırırken salebin depolama süresini de kısaltmaktadır. Genellikle su kullanılır. Yumrular kaynayan su içine atılarak 15 dakika kadar bekletilir. Erken toplanan saleplerde süre uzarken geç dönemde toplananlarda daha kısa tutulur. Keza geç dönemde toplanan yumrular fazla kaynatıldıklarında su içinde çatlayıp açılabilmektedir. Kaynatılan yumrular gölge veya güneş bir yerde serilerek kurutulurlar. Bazen kaynatma işleminden önce veya sonra yumrular ipe dizilmekte ve bir yere asılarak kurutulmaktadır. Kurutma işlemi hava şartlarına bağlı olarak 10 gün kadar sürer. Tamamen kuruyan yumrular çuvallara veya torbalara alınarak saklanır. Toptan ticareti genellikle bu şekilde kuru yumru olarak yapılmaktadır. Kurumuş yumrular taş değirmenlerde öğütülerek toz haline getirilir. Bu kullanılmaya hazır salep tozudur. Dondurma veya sıcak salep yapımında bu toz kullanılır. 
Mevcut üretim, tüketim ve ihracatla ilgili farklı rakamlardan söz edilse de yıllık 30 ton kadar bir kuru salep üretimi tahmin edilmektedir. Bu üretimin yarısının iç piyasada kullanıldığı, kalan yarısının da çeşitli şekillerde yurtdışına gittiği öngörülmektedir. Bu da en azından 50-60 milyon orkide bitkisinin doğadan sökülmesi anlamına gelmektedir 
Türkiye’nin hemen her bölgesinde salep toplanmaktadır.


Okunma Sayısı: 255


3.239.233.139
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir SAMSUNLU olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm samsunlu hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Atilla Sarıç
bütün hemşeri dostlarıma selam olsun bu verbana anatolya yı kuranlardan ne kadar gurur duysak az allah razı olsun.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 9
Dün: 29
Toplam: 10292
© Copyright 2020  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Kooperatif Sitesi
Top