• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Orman ve Su İşleri Bakanlığının SALEP EYLEM PLANI kapsamında
19 Mayıs Üniversitesi  Doç.Dr.Ömer Çalışkan önderliğinde Köylü ,
Çiftçi Yatırımcı elele projesinde  Verbana Anatolya olarak 39 kayıtlı 
yatırımcımızla , mevcut  33.000 m2 dikili arazimizle , Yatırımcımıza  
yeni bir gelir kapısı olan ,SALEP BİTKİSİ (Orkideleri) dikmek şartıyla ,
Hedefimiz olan 19 Mayıs Beldesinde 100.000 m2 araziyi, (2020) yılı 
için sözleşme mukabilinde ,ücretli olarak, 500 er m2 olarak yatırımcılara 
kiraya verilecektir. Bölge veya bölge dışından  yatırım yapma imkanı 
olan bu fırsattan sizlerde yararlanabilmeniz için yeni dönem kayıtları
başlamıştır. Noter tasdikli ve sözleşmeli olarak resmiyet kazandırılacak
bu işlem için yatırım yapılacak bu arazilerde  ekilecek olan salep fidesi
ve mühendis desteği , fide destekleri ile birlikte ürün satın alma 
hakkı sadece firmamıza aittir. Ancak yatırımcı isterse ücret yerine 
mevcut dikim alanını daha da arttırabilir. Değeri altınla yarışan bu 
üründe sizde pay sahibi olmak isterseniz , 1.ci etap fırsattan 
yararlanmak için bizi arayınız. 


Samsun Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 7,3877   7,4010
EURO 8,9635   8,9797
       
Özlü Sözler
Köylü milletin efendisidir.Emeğinin karşılığını mutlaka almalıdır
Tıbbi bitki haritası Samsun'dan başladı.

Samsun’un ilçe ve köyleri kaynaklık etti

Samsun’da Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Belirlenmesi Projesi kapsamında Proje Koordinatörü ve Tıbbı Bitkiler Danışmanı Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, “Eylül/Ekim 2017 Nisan/Mayıs 2018 aylarının farklı tarihlerinde, projenin arazi çalışma programına uygun olarak, Samsun’a bağlı Çarşamba, Terme, Ayvacık, Tekkeköy, Asarcık, Salıpazarı, İlkadım, Atakum, 19 Mayıs, Bafra, Yakakent, Vezirköprü, Ladik, Havza, Alaçam ve Kavak ilçe merkezleri ve bu ilçelere bağlı toplam 100 köye gidilip 315 kaynak kişi ile görüşüldü ve projenin amacına uygun gerekli bilgiler toplandı” dedi.

“Yıllarca birçok deneyimden süzülmüş doğal, tedavi amaçlı ve tıbbi nitelik taşıyan bilginin derlenmesi peşindeyiz”

Projenin amacını ve önemini anlatan Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, “Yıllarca birçok deneyimlerden süzülmüş doğal, tedavi amaçlı ve tıbbi nitelik taşıyan bilginin derlenmesi peşindeyiz. Özellikle orman altı olarak ifade edilen rakımı yüksek mahalle/köylerimizde, çok kıymetli bilge kadın ve erkek büyüklerimizle bu konuları konuştuk. Öncelikle tedavi amaçlı hangi hastalıklara karşı, hangi bitkiler ile hangi tedavi yöntemlerini uyguladıklarını sorup onların botanik ve tıbbi değerleri hakkında notlarımızı aldık. Ayrıca önleyici tıp kapsamında hasta olmamak için bu insanların yereldeki hangi doğal ürünlerle beslendiklerini, bünyelerini nasıl güçlendirdiklerini derleyerek kayıt altına aldık” diye konuştu.

Prof. Dr. Ayan biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilgi ve uygulama alanlarını ise “Bu bilgi; insanların herhangi bir ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanımını içeren, genellikle bir topluluğun kültürel veya manevi kimliğinin de bir parçasını oluşturan, o topluluk içinde geliştirilen, devam ettirilen ve nesilden nesile aktarılan bilgiyi, ustalık, beceri ve uygulamaları kapsar. Bunları; sağlık, beslenme, endüstriyel, tarımhayvancılık amaçlı geleneksel kullanımlar olarak gruplandırabiliriz” şeklinde özetledi.

“Literatürde böyle büyük tarama çalışmasına rastlanamamıştır”

Proje Etnobotanik Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Kesim de, “Gerçekleştirilmiş olan bu projenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bölge için literatürde böyle büyük tarama çalışmasına rastlanamamıştır. Çevremizde ve gidilen köylerde böyle bir projenin gerekliliği pek çok kişi tarafından vurgulanmıştır. Halkımız genelde sağlık açısından doktora gitmenin bilincindeler. Bunun yanı sıra büyüklerinden öğrendikleri geleneksel tedavi şekillerini de uygulamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Samsun’un doğal florasında bulunan bitki türleri incelendi

Samsun’un doğal bitki örtüsüne dair bazı bilgiler veren Proje Botanik Danışmanı Prof. Dr. Hasan Korkmaz ise şunları söyledi: “Bu proje ile Samsun’a bağlı merkez ilçe ve köylerde, hayatın birçok farklı alanlarında halk tarafından, geleneksel yöntemlerle kullanılan ve Samsun’un doğal florasında bulunan bitki türleri tespit edilmiştir. Sağlık, gıda, endüstriyel vs. alanlarda kullanılan bitkilerin sistematik durumları familya, cins ve tür düzeyinde belirlenerek, yöresel adlarına karşılık gelen bilimsel adları verildi. Bizzat kaynak kişilerden alınan bilgilere göre Samsun doğal florasında bulunan bitki türlerinden 724 türün sağlık, 192 türün gıda, 31 türün diğer (nazarlık, tütsü, süs, vs.), 15 türün tarım ve hayvancılık, 9 türün de endüstriyel amaçlı kullanıldığı tespit edildi. Proje kapsamında yapılan tespitlerin, doğal kaynakların belirlenmesi ve modern kullanım potansiyelinin ortaya konulmasına katkı sağlayacağı kanaatindeyim.”

“Proje doğrudan halk bilimi ile ilgilidir”

Projenin Halk Bilimi Danışmanı Prof. Dr. Şahin Köktürk de projenin halk bilimi alanı ile ilgili yönü hakkında şu bilgileri verdi: “Geleneksel bilginin derlenmesi açısından proje, doğrudan halk bilimi ile ilgilidir. Projede sosyal bilim uzmanı olarak; projenin mahiyetini kaynak kişilere anlatmak, onları bilgi vermeye ikna etmek, ilk bilgi formunu doldurmak, bu formdaki sosyal alanlarla ilgili soruları yöneltmek ve cevaplarını kaydetmek, aynı zamanda da ses kayıtlarını yapmak gibi hususlarda görev üstlendim.”
Proje sonuçlandığında derlenen bütün bilgiler; taranan literatür ışığında bir veri tabanında toplanarak yerli araştırmacıların ARGE (araştırma geliştirme) faaliyetlerine zemin oluşturarak etki ve önemli bir fayda sağlayacak ve uluslararası patent uzmanlarına açılacak.


Okunma Sayısı: 281


3.239.233.139
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir SAMSUNLU olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm samsunlu hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Atilla Sarıç
bütün hemşeri dostlarıma selam olsun bu verbana anatolya yı kuranlardan ne kadar gurur duysak az allah razı olsun.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 10
Dün: 29
Toplam: 10293
© Copyright 2020  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Kooperatif Sitesi
Top